Een reis van Mauka naar Makai

Een reis van Mauka naar Makai 1

Een reis van Mauka naar Makai 2

Elk jaar in mei nemen OluKai en de lokale Maui 'Ohana de tijd om de 'aina (land) te bewerken na het voltooien van ons tweedaagse oceaanfestival genaamd Ho'olaule'a. Dit jaar heeft onze Giveback Partner, Maui Cultural Lands, ervoor gezorgd dat onze groep tijd doorbracht in een hoger inheems bosgebied genaamd Wao Akua (Realm of Gods), waar de mens naar verluidt niet hoort te leven. Toen we het ruige terrein van de berg beklommen, werd het duidelijk dat dit geen voettocht was, maar eerder een verticale klim van 750 meter naar een van de meest extreme omgevingen van Hawaï. Het Kaheawa-windmolenpark is een locatie met zo'n krachtig windkoppel dat de 50 meter hoge windmolens de kortste ter wereld zijn die er bestaan. Het is boeiend om een ​​enkele windmolen van dichtbij te observeren, waarbij de wieken van 35 meter hoog met een snelheid van 43 km per uur fluiten. En behoorlijk indrukwekkend als je bedenkt dat de 34 windmolens in totaal meer dan een derde van de elektriciteitsvraag op Maui genereren. Na een aantal ogenschijnlijk onbegaanbare stukken over de weg voor alleen 4x4-voertuigen te hebben afgelegd, waarbij modderige banden op en neer slurpen in elk versleten gedeelte, bereiken we onze bestemming in Wao Akua. De hevige zijwaartse regen, wind en koude lucht, onvoorstelbaar toen we kort geleden het 85 graden zonnige strand verlieten, zorgen voor een lachwekkende intensiteit, we zijn tenslotte nog steeds op Hawaï, toch? Onze groep stapt uit onze voertuigen en probeert ons klaar te maken voor de missie van de dag: het planten van 30 Koa-bomen in dit majestueuze bergachtige gebied. Onder de ruim 75 aanwezigen bevinden zich verschillende detailhandelaarpartners van het vasteland, lokale vrijwilligers en medewerkers van OluKai. Iedereen lijkt een beetje niet op zijn plaats met het weer, maar wil graag ons doel voor het planten van bomen bereiken. Mensen vragen ons vaak waarom we hoogwaardige, robuuste werklaarzen maken met een buitenzool voor alle weersomstandigheden en waterbestendige eigenschappen. De dag was het levende bewijs van hoe verschillend het klimaat op Hawaï kan zijn, waarbij een set schoenen nodig is die geschikt is voor zware weersomstandigheden. Na ongeveer twee uur nat, modderig en hard werken om de vereiste drie meter grond vrij te maken, plantte het team met succes de Koa-bomen in de majestueuze graslanden. Het planten van koa's is een zeer traditionele handeling, zij het met beperkte onmiddellijke voldoening: over 70 jaar zouden de bomen groot genoeg zijn om te oogsten en uit te hakken tot een traditionele Hawaiiaanse kano! Pas nadat de laatste boom was geplant, begonnen we na te denken over onze weg van de berg. Sinds onze aankomst hadden we een gestage stroom wind en regen doorstaan, waardoor de toch al gladde wegen nog erger werden, en met verschillende steile beklimmingen om terug te keren naar de hoofdweg, beseften we dat onze grootste uitdaging nog voor ons lag. Na verschillende mislukte pogingen om een ​​nogal steil, modderig en hobbelig deel van het pad vrij te maken, realiseerden we ons dat de 4x4-voertuigen nutteloos waren tegen Moeder Natuur. Terwijl de situatie tot ons doordrong, veranderde onze groepsdynamiek van cultureel vrijwilligerswerk naar reddingsteamwerk in de wildernis. Tussen leden van Maui Cultural Lands, Hawaiian Lifeguards en gasten van een paar van de beste outdoorspeciaalzaken van het land vond de mentale overgang op natuurlijke wijze plaats en iedereen begon zich als een collectieve eenheid uit de situatie te werken. Er is een gezegde dat we hebben geleerd door de Hawaiiaanse geschiedenis te bestuderen, Pupukahi I Holomua: verenig je om vooruitgang te boeken. Het was inspirerend om te zien hoe iedereen in deze geest samenwerkte om de collectieve groep te helpen ons geïmproviseerde doel te bereiken: ervoor zorgen dat iedereen veilig van de berg afkwam. Na een succesvolle afdaling op het Papalaua-strand was het tafereel surrealistisch toen de meest intens kleurrijke regenboog uit de bergen kwam en op de oceaan landde. Misschien een symbolisch en dankbaar geschenk van de goden van Wao Akua dat onze missie voltooid was.